همه چیز درباره ی پسوریازیس

درباره ی راه های درمان بیماری سوریازیس یا پسوریازیس صحبت های دکتر امیر سلیمانی – متخصص پوست، مو و زیبایی را ملاحظه می کنید.

 

یک نوع بیماری پوستی است که به آن صدف نیز می گویند. به طور کلی روی پوست ضایعاتی به شکل پلاک در نواحی مختلف بدن ایجاد می شود که به آن سوریازیس می گویند. پوست در نواحی پلاک ها قرمز رنگ است و پلاک ها روی این قرمزی ها ایجاد می شود. پلاک ها دارای خارش هستند که پوسته هایی سفید رنگ دارند و به صورت برجستگی هایی با شکل های مختلف روی دست ها و پاها و سایر نواحی بدن خود را نشان می دهند. شایع ترین نواحی، آرنج، زانو، پوست کف سر و کمر است.

تشخیص ابتلا به بیماری پسوریازیس

در تشخیص این بیماری معاینه، دیدگاه و عملکرد پزشک خیلی مهم است. قسمت هایی که دچار این عارضه شده اند توسط پزشک معاینه می شوند و براساس تشخیص شخصی پزشک، وجود بیماری، تایید یا نقض می شود. در مراحل بعد معمولا مخاط دهان درگیر این بیماری می شود گاها زبان نیز درگیر شده که به صورت زبان جغرافیایی در می آید، ناخن ها درگیر شده و در مراحل پیشرفته تر مفصل ها نیز درگیر می شوند. مفصل های نزدیک به ناخن ها، مفصل های انگشتان دست و پا امکان درگیر شدنشان بیشتر می باشد.

تشخیص قطعی این بیماری روش های دیگری نیز دارد ازجمله نمونه برداری که معمولا برای بیمارانی که علائم نامتعارف و غیر معمول دارند استفاده می شود. با این روش، می توان به نتیجه قطعی رسید و طبق آن درمان را شروع کرد.

علائم و نشانه های پسوریازیس

نشانه های پسوریازیس

روش های درمان پسوریازیس

پس از تشخیص قطعی بیماری، مرحله ی اول داروهای موضعی استفاده می شود این روش درمان بیشتر برای بیمارانی که بیماری در آن ها محدود تر است و شدت کمتری دارد پیشنهاد می شود.

درمان های موضعی گوناگونی بسیاری دارند از جمله استروئید های موضعی، آنالوگ های ویتامین دی مثل کلسیتریول و کلسی پو تریول، از دیگر روش های درمانی به شکل موضعی می توان داروهای کلسی نوبینیول مثل تاکرولیموس و پیمیکرولیموس اشاره کرد، که استفاده شایعی در درمان دارند. 

مرحله ی بعد برای موارد شدید تر و یا مقاوم به درمان موضعی، پیشنهاد می‌شود. این مرحله از درمان های خوراکی، سیستمیک و همچنین از فتوتراپی استفاده می شود.

فتوتراپی یا نور درمانی، جزو درمان های بسیار کارآمد است که جواب دهی بالایی در درمان بیمار ایجاد می کند. در این درمان از اشعه ماوراء بنفش نوع B استفاده می شود. گاها از اشعه ماوراء بنفش نوع A نیز استفاده می شود که برای بیمارانی با گسترش بیماری در سطح بالا است.

در درمان خوراکی یا سیستمیک طول درمان بالا است، در طول درمان به با این روش بیمار کاملا باید تحت نظر پزشک باشد. 

در حال حاضر درمان های جدیدی نیز وجود دارد که داروهای بیولوژیک می باشد این دارو ها در کنترل بیماری و عوارض بیماری ( درگیری های شدید مثل درگیری های مفصلی) کارایی بالایی دارد و تا حدود زیادی بیماری را از جهات مختلف کنترل می کند.

عوامل مهم در روش درمان پسوریازیس

استفاده از هرکدام از این درمان ها بستگی به شرایط بیمار دارد. این شرایط شامل:

  • سن
  • جنسیت
  • شرایطی مثل بارداری شیردهی و قسط بارداری،
  • بیماری زمینه ای مثل فشار خون، چربی خون، بیماری های قلبی، مشکلات داخلی بدن و دیگر موارد می باشد. به طور کلی شرایط بیمار اعم از شدت و درصد بیماری و مشکلات و بیماری های دیگر بیمار مورد بررسی قرار گرفته می شود و پس از آن انتخاب روش درمان صورت می گیرد.

انواع دارو های درمان سوریازیس

در مجموع برای بیمارانی که درگیر بیماری سوریازیس هستند توصیه می شود، صبر و شکیبایی داشته باشند زیرا درمان این بیماری طولانی است، تمامی مراحل درمان را به طور کامل و دقیق انجام دهند تا بهبودی صورت بگیرد. درمان این بیماری به صورت قطعی نیست و موقتی است. به گونه ای که در بعضی موارد عوارض و پیشروی بیماری به طور طولانی مدت یا دائم  کنترل می شود گاهی امکان دوباره عود کردن علائم وجود دارد و در بعضی مواقع عوارض و علائم به طور کلی از بین می رود و ممکن است دوباره پس از مدتی این علائم بازگردد.

درمان های خودسرانه بیمارمبتلا به پسوریازیس

درمانی هایی نیز هستند به صورت شایع خود بیماران مورد استفاده قرار می دهند که عموما دچار مشکلاتی از جمله مالی و بدنی نیز می شوند. مثل: درمان های خانگی، گیاهی، که متاسفانه چنین درمان هایی برای این بیماری وجود ندارد.

تبلیغات و پیشنهاد های درمانی که وجود دارد مثل قهوه گانودرما و یا درمان هایی که به صورت طب سنتی انجام می شود، هیچ کجای دنیا از جمله ایران مورد تایید قرار نگرفته است.

البته داروها ویا پیشنهاد های درمانی که بررسی و تحقیق روی آن ها صورت گرفته و مورد تایید علوم پزشکی باشد پزشک از آن ها تجویز کرده و مورد استفاده قرار می دهد.

داروهایی که در تبلیغات به اسم داروهای ارگانیک و طبیعی مورد تبلیغ قرار می گیرند و یا توسط عطاری و مشاور یا موارد دیگر در جهت درمان این بیماری معرفی می شوند، تنها جنبه کلاه برداری دارند و ممکن است بیماری را بدتر کرده و یا عوارض دیگری داشته باشند. همچنین  استفاده از آن ها بیمار را دچار ضرر و زیان های مالی و جسمی می کند.

بهترین روش مقابله با این بیماری، مراجعه به پزشک، تشخیص صحیح بیماری، تشخیص درست درمان، صبر و شکیبایی در دوره درمان و همچنین تحت نظر پزشک بودن است.​

پاسخ