علت اصلی ریزش مو

علت اصلی ریزش مو

علت اصلی ریزش مو چیست؟

این موضوع درست است که مردان بیشتر از زنان احتمال دارد که دچار ریزش مو شوند. اما نازک شدن و ریزش مو در زنان نیز رایج است. دلایل آن ممکن است از ساده و موقت مانند کمبود ویتامین تا به پیچیده تر مثل یک مشکل در وضعیت سلامتی متفاوت باشد.

در بسیاری از موارد، روش هایی برای درمان ریزش موی در مردان و زنان وجود دارد. همه چیز به علت اصلی ریزش مو بستگی دارد. در اینجا برخی از دلایل رایج وجود دارد که چرا شما موهای کمی روی سر خود دارید.

علت-اصلی-ریزش-مو

علت-اصلی-ریزش-مو

استرس فیزیکی

هر گونه جراحی فیزیکی، تصادف اتومبیل، یا یک بیماری شدید، حتی آنفولانزا، می تواند باعث ریزش مو به صورت موقت شود. که می تواند نوعی از ریزش مو به نام تلژوژن منجر شود. مو دارای چرخه زندگی برنامه ریزی شده است: فاز رشد، فاز استراحت و مرحله ریزش. هنگامی که یک رویداد واقعا استرس زا را تجربه می کنید، می تواند چرخه مو را تحت فشار قرار دهد و موهای بیشتری را در مرحله ریزش مو تحریک کند. ریزش مو به طور قابل توجه معمولا سه تا شش ماه پس از آسیب مشاهده می شود.

بارداری

بارداری نمونه ای از یک نوع استرس فیزیکی است که می تواند باعث ریزش مو شود. ریزش مو پس از زایمان معمولا بیشتر از ریزش مو در دوران بارداری خواهد بود.

مصرف بیش از حد ویتامین A

طبق نظر آکادمی پوست آمریکا، مصرف بیش از حد مکمل های حاوی ویتامین A یا داروها می تواند باعث ریزش مو شود. میزان مصرف روزانه ویتامین A برای بزرگسالان 5000 واحد در روز و برای کودکان بالای 4 سال می تواند شامل 2500 تا 10000 واحد روزانه باشد.

دکتر امیر سلیمانی متخصص پوست ، مو و زیبایی جهت ارتباط می توانید از طریق راه های ارتباطی زیر تماس حاصل فرمایید یا به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه نمایید. شماره تماس ونک و شهر قدس به ترتیب عبارتست از : : ۸۸۶۴۲۴۱۳ – ۰۹۳۵۳۵۳۸۶۴۱ – ۰۹۰۱۴۴۴۴۱۱۸

کمبود پروتئین 

طبق نظر آکادمی پوست آمریکا، اگر شما پروتئین کافی در رژیم غذایی خود نداشته باشید، بدن شما می تواند پروتئین را با کم کردن میزان رشد مو، جذب نماید. طبق این گزارش این اتفاق می تواند حدود دو تا سه ماه پس از کاهش مصرف پروتئین اتفاق بیفتد.

طاسی الگوی مردانه

حدود دو نفر از هر سه مرد ریزش مو را در سن 60 سالگی تجربه می کنند و اغلب اوقات به علت طاسی الگوی مردانه است. این نوع از ریزش مو، ناشی از ترکیبی از ژن ها و هورمون های جنسی مردانه می باشد.

وراثت 

ریزش موی زنانه که به نام آندروژنیک یا آندروژنیک آلوپسی شناخته می شود، اساسا نمونه زنانه از طاسی الگوی مردانه است. اگر در یک خانواده ای متولد شده اید که در آن زنان در سن خاصی شروع به از دست دادن مو می کنند، ممکن است شما هم به آن مبتلا شوید.

هورمون های زنانه

همانند بارداری، تغییر در هورمون های زنانه هم می تواند باعث ریزش شود به خصوص اگر سابقه خانوادگی ریزش مو هم داشته باشید.

نتیجه گیری

در این مقاله تعدادی از دلایل اصلی ریزش مو مانند استرس فیزیکی، بارداری، کمبود پروتئین، وراثت و… را مورد بررسی قرار دادیم. در صورت ابتلا به ریزش مو می توانید به مطب دکتر امیر سلیمانی متخصص پوست و مو در تهران مراجعه نمایید.

سایر خدمات دکتر امیر سلیمانی:

درمان زگیل تناسلی

تزریق ژل

میکرونیدلینگ

پاسخ