صفر تا صد لیزر co2 فرکشنال را بدانید

صفر تا صد لیزر co2 فرکشنال را بدانید

جوانی و زیبایی یکی از آرزوهای دیرینه ای است که هر فردی خواهان آن است. این موضوع در میان بانوان به یکی از اصلی ترین دغدغه ها تبدیل شده است که برای رسیدن به این امر دست به انجام کارهای مختلفی می زنند.

در میان روش ها و تکنیک های مختلف جوانسازی استفاده از لیزرها بسیار نتایج خوب و درخشانی در جوانسازی و از بین بردن نقائص و مشکلات پوستی به همراه داشته است.

لیزر co2 فرکشنال، یکی از لیزرهای پرطرفدار برای درمان بسیاری از عارضه های پوستی است. آیا اطلاعاتی در مورد لیزر co2 فرکشنال دارید؟ با کاربردهای این لیزر آشنایی دارید؟ آیا انجام لیزر co2 فرکشنال عوارضی به همراه دارد؟

برای اطلاع از پاسخ تمام این پرسش ها تا انتها مقاله با ما همراه باشید. در اینجا توضیحات آقای دکتر امیر سلیمانی متخصص پوست و مو در تهران در مورد متداول ترین سوالات مراجعان برای انجام لیزر co2 فرکشنال را ملاحظه می کنید.

 

لیزر co2 فرکشنال

لیزر co2 فرکشنال یکی از متداول ترین و بهترین روش ها برای درمان چین و چروک های پوستی، اسکارهای آکنه، اسکارهای پوستی و به طور کلی جوانسازی پوست مورد استفاده قرار می گیرد.

لیزر co2 فرکشنال، در واقع نسل جدیدی از لیزرهای، co2 می باشد که با وجود داشتن مزیت های لیزرهای قدیمی، عوارض آن ها را ندارد. در حقیقت لیزر co2 های، در کنار داشتن مزیت های قابل توجه به علت داشتن دوران نقاهت طولانی 4 الی 6 ماه، مشکلات و دشواری هایی را برای مراجعان به همراه داشت.

در لیزر co2 فرکشنال به صورت باورنکردنی ای زمان و دوره نقاهت برای بهبود و ترمیم بسیار کوتاه شده است. زیرا در این روش، عملکرد تابش به صورت اختصاصی تری روی پوست انجام می شود.  همین امر موجب می شود تا التهاب کمتری روی پوست صورت بگیرد.

روش کار لیزر co2 فرکشنال

لیزر co2 فرکشنال، می تواند حفره های بسیار ظریفی با عمق مشخص و در حد میکرون، در لایه های پوستی ایجاد کند، و باقی بافت اطراف پوست به صورت دست نخورده باقی بماند. این امر موجب می شود تحریک و فعال شدن سلول های دست نخورده جهت کلاژن سازی صورت گیرد. و در نهایت موجب بهبود عارضه های مختلف پوستی می شود.

لیزر co2 فرکشنال با ورود به لایه های مختلف پوست و تبخیر آب موجود در سلول های پوستی، باعث ایجاد ستون های تخریب کوچکی در اپیدرم و درم پوست می شود. اما در فاصله های بین این ستون های پوستی، بافت پوست سالم می ماند که این کار موجب تحریک و نوسازی قسمت های از بین رفته در ستون های تخریب شده می شود. در نهایت لیزر co2 فرکشنال رشته های کلاژن زیر پوست را از نو بازسازی می کند.

به علت تخصصی بودن لیزر co2 فرکشنال لازم است برای انجام کارهای پوستی حتما به بهترین متخصص پوست و مو مراجعه کنید.

کاربردهای لیزر co2 فرکشنال

برخی از نتایج بعد از انجام لیزر co2 فرکشنال به سرعت قابل مشاهده است. به طور مثال بعد از دو هفته از لیزر co2 فرکشنال، رنگ پوست روشن تر و یک نواخت تر می شود. لکه های پوستی کم رنگ تر می شود و یا به صورت کامل از بین میرود. منافذ پوستی به تدریج بسته تر می شود.

در طولانی مدت، اثرات لیزر co2 فرکشنال با تسریع کلاژن سازی در لایه های مختلف پوست همراه است. این اتفاق موجب کاهش چین و چروک پوستی و سفت شدن پوست و از بین بردن اسکارهای ناشی از جوش و بخیه می شود.

این لیزر روشی مطمئن برای جلوگیری از پیری و چروک پوست می باشد.

کاربردهای دیگری نیز برای این لیزر وجود دارد که می توان به مواردی مانند: از بین بردن منافذ پوست، درمان آسیب های پوستی، درمان لکه های ناشی از آفتاب و افزایش سن روی پوست، از بین بردن زخم های سوختگی و آبله مرغان، از بین بردن ترک های پوستی در خانم هایی که زایمان داشته اند یا تجربه افزایش و کاهش وزن داشته اند، اشاره کرد.

زمانی که بوتاکس کارساز نیست برای از بین بردن چروک های پیشانی، اطراف چشم و اطراف دهان از این لیزر استفاده می شود.

اقدامات قبل از لیزر co2 فرکشنال

اگر قصد استفاده از مزیت های لیزر co2 فرکشنال را دارید، لازم است تا اقداماتی قبل از انجام لیزر صورت بگیرد که در ادامه به آن اشاره می کنیم:

 • قبل از انجام لیزر co2 فرکشنال لازم است تا بیمار توسط متخصص پوست و مو معاینه شود.
 • انتظارات و توقعات مراجع توسط متخصص پوست و مو بررسی شود.
 • میزان بهبود و متد کار هم از جانب پزشک متخصص پوست و مو مشخص شود.
 • در زمان انجام کار معمولا نیازی به تزریق آمپول بی حسی ندارد، استفاده از کرم های بی حس کننده کافی است.
 • طول درمان، در لیزر co2 فرکشنال معمولا 30 دقیقه طول می کشد.

مراقبت های بعد از لیزر co2 فرکشنال

یکی از مهم ترین مراحل درمان برای رسیدن به بهترین نتیجه ممکن، رعایت مراقبت های بعد از انجام لیزر است. برای رسیدن به بهترین نتیجه لازم است تا به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • معمولا بعد از انجام کار، محل لیزر ملتهب و برافروخته است.
 • لیزر co2 فرکشنال نیازی به پانسمان ندارد.
 • معمولا برای درمان و بهبود سریع تر، استفاده از کرم های زینک یا ترمیم کننده توسط متخصص پوست و مو تجویز می شود.
 • تا 6 روز بعد از انجام لیزر co2 فرکشنال، از قرار گرفتن در معرض تایش مستقیم نور خورشید اجتناب کنید.
 • تا بهبودی کامل که معمولا 3 هفته زمان می برد، نیم ساعت قبل از خروج از منزل، از کرم های ضدآفتاب با spf مناسب استفاده کنید.
 • در صورتی که بعد از انجام لیزر، روی محل لیزر شده دلمه یا کراس ایجاد شد، از دستکاری و کندن آن اجتناب کنید.

عوارض  لیزر co2 فرکشنال

یکی از متداول ترین سوالات مراجعین برای انجام لیزر co2 فرکشنال، این است که آیا انجام این لیزر عوارض زیادی به همراه خواهد داشت یا خیر؟ در پاسخ لازم است بگوییم که خیر، انجام این لیزر هیچ عارضه دائمی و نگران کننده ای به همراه نخواهد داشت. انجام لیزر co2 فرکشنال عوارض جانبی مانند موارد زیر به همراه خواهد داشت:

 • قرمزی
 • تورم
 • پوسته پوسته شدن

اما این موارد تنها عوارض جانبی انجام لیزر co2 فرکشنال هستند که تا سه هفته بعد از انجام لیزر به صورت کامل برطرف می شوند. این عوارض نشان دهنده عملکرد درست لیزر برای درمان بوده است و جای نگرانی وجود ندارد.

دوران نقاهت لیزر co2 فرکشنال

دوران نقاهت و بهبودی کامل لیزر co2 فرکشنال، 3 هفته می باشد که اثرات عوارض جانبی از بین برود. در این زمان لازم است تا به نکات و مراقبت هایی که متخصص پوست و مو توصیه می کند عمل شود تا بهترین نتیجه از درمان حاصل شود.

 

در انتها

در یک دهه اخیر، شاهد رشد و پیشرفت چشم گیر تکنیک های پزشکی برای درمان عارضه های پوستی و جوانسازی بوده ایم. توصیه می کنیم برای استفاده از مزیت های درمانی برای جوانسازی پوست حتما با دنبال کردن مقالات معتبر پزشکی اطلاعاتی را بدست آورید. با چند و چون تکنیک مورد نظر آشنا شوید و تمام جوانب کار را بسنجید.

شما می توانید با انجام تحقیقات کافی بهترین متخصص پوست و مو را بیابید و برای درمان اقدام کنید. با انتخاب پزشک متبحر و حاذق تا حدود زیادی از عوارض و مشکلات احتمالی بکاهید.

پاسخ