رفع چین و چروک با لیزر

رفع چین و چروک با لیزر

بهترین روش برای رفع چین و چروک های صورت چیست؟

آیا رفع چین و چروک با لیزر موثر می باشد؟

در ادامه با ما همراه باشید تا درباره رفع چین و چروک با لیزر مطالبی را ارائه نماییم.

رفع-چین-و-چروک-با-لیزر

رفع-چین-و-چروک-با-لیزر

جوانسازی پوست به روش تهاجمی موثرترین روش در دسترس لیزردرمانی جهت کاهش چین و چروک ها می باشد. در این روش تهاجمی از انرژی لیزر جهت گرم نمودن تبخیر پوست استفاده می شود که در آن یک زخم کنترل شده در اپیدرم و درم ایجاد می شود. روند ترمیم پس از درمان منجر به رفع چین و چروک ها می گردد. کاهش چین و چروک ها با یزرهای تهاجمی که تحت عنوان جوانسازی تهاجمی یا جوانسازی تهاجمی با لیزر نیز اطلاق می گردد. اغلب با استفاده از لیزر دی اکسید کربن و اربیوم، ایتریوم، آلومینیوم گارنت صورت می گیرد. این درمان عمقی یکنواخت با دوره بهبودی طولانی و همچنین خطر جدی عوارضی همچون عفونت، هیپوپیگمانتاسیون و اسکارگذاری همراه می باشد. به تازگی در جوانسازی پوست از یک روش اصلاح شده اعمال انرژی به پوست استفاده می شود که در آن بخشی یا یک fraction از پوست تحت درمان قرار می گیرد که تحت عنوان جوانسازی فرکشنال یا تفکیکی اطلاق می گردد. جوانسازی تهاجمی با لیزر فرکشنال با دوره بهبودی کوتاهتر و میزان عوارض کمتری نسبت به جوانسازی عمقی مرسوم همراه است. امروزه این روش در حال تبدیل شدن به روش اصلی جوانسازی پوست دچار آسیب ناشی از آفتاب (به ویژه در بیمارانی که قادر به تحمل دوره بهبودی و ناراحتی های پس از پروسیجر هستند) می باشد.

آناتومی

چین و چروک ها یکی از شاخص ترین ویژگی های پوست دچار آسیب ناشی از آفتاب می باشند. از نظر بافت شناسی پوست دارای چین و چروک دچار آتروفی و نازک شدن سلولی اپیدرم شده و پروتئین های ساختاری در ماتریکس خارج سلولی درم (ECM) مثل کلاژن و الاستین که سبب سفتی و خاصیت انعطاف پذیری می گردند، کاهش یافته اند. با افزایش سن در شرایط طبیعی ساخت اجزای ECM کاهش می یابد. همچنین نور ماوراء بنفش سبب تحریک آنزیمهای تجزیه کننده می گردد که منجر به تضعیف و تجزیه این پروتئین ها می گردند. همچنین عملکرد غدد عرق و چربی نیز کاهش یافته و محتوای گلیکوز آمینوگلیکانهای ECM نیز کم می شود که خود منجر به کاهش یدراسیون و انعطاف پذیری پوست می گردد. در برخی موارد آسیب پیشرفته ناشی از آفتاب، تغییرات الاستوز آفتابی نیز در پوست رخ می دهد.

دکتر امیر سلیمانی متخصص پوست ، مو و زیبایی جهت ارتباط می توانید از طریق راه های ارتباطی زیر تماس حاصل فرمایید یا به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه نمایید. شماره تماس ونک و شهر قدس به ترتیب عبارتست از : : ۸۸۶۴۲۴۱۳ – ۰۹۳۵۳۵۳۸۶۴۱ – ۰۹۰۱۴۴۴۴۱۱۸

عملکرد لیزرهای تهاجمی

لیزرهای تهاجمی مورد استفاده جهت جوانسازی پوست، بافت اپیدرم و درم را برمی دارند. روند بهبودی پس از درمان سبب تحریک ساخت کلاژن و سایر اجزای ECM می شود. به دلیل تغییر ماهیت و جمع شدن کلاژن ناشی از گرما، بهبود فوری چین و چروک ها پس از پروسیجر مشاهده می شود اما روند بهبود بعدی به دلیل نیاز به پرولیفراسیون فیبروبلاستها و سنتز کلاژن جدید که تحت عنوان بازآرایی کلاژن درمی اطلاق می گردد، به شکل تاخیری است. روند بازآرایی کلازن ناشی از لیزرهای تهاجمی علاوه بر کاهش چین و چروک ها سبب بهبود اسکارهای آتروفیک و هیپرتروفیک، اندازه منافذ پوستی، بافت پوست و رفع شلی آن نیز می گردد. همچنین ضایعات پیگمانته خوش خیم نیز با لیزرهای تهاجمی برداشته می شوند. برداشته شدن ضایعات پیگمانته غیر اختصاصی بوده و در نتیجه تبخیر بافت های حاوی پیگمان اپیدرمی صورت می گیرد.

لیزرهای تهاجمی مورد استفاده جهت جوانسازی پوست از روش فرکشنال یا غیر فرکشنال جهت اعمال انرژی به پوست استفاده می کنند. لیزرهای تهاجمی غیر فرکشنال یک منطقه از پوست را به شکل یکنواخت گرم نموده و آن را تبخیر می کنند. عمق نفوذ این لیزرها در پوست ممکن است سطحی و در حد اپیدرم یا عمقی و در حد درم پاپیلاری باشد. لیزردرمانی تهاجمی غیرفرکشنال تحت عنوان جوانسازی مرسوم نیز اطلاق می گردد. از درمان سطحی جهت رفع خطوط ظریف و ضایعات پیگمانته اپیدرم استفاده می شود، در حالی که درمانهای عمتی تر جهت رفع چین و چروک های شدید به کار می روند. لیزرهای تهاجمی غیر فرکشنال عمقی مقادیر زیادی از گرما را به درم وارد می نمایند. با وجودی که این مقدار گرما اثر قابل توجهی در رفع چین و چروک ها و شلی پوست دارد اما با خطر بالای بروز عوارض مراه می باشد. در نتیجه امروز از جوانسازی تهاجمی عمقی غیر فرکشنال به ندرت استفاده می شود.

لیزرهای تهاجمی فرکشنال بخشی از پوست به شکل ستون های میکروسکوپی را گرم نموده و تبخیر می نمایند. این ستون ها که تحت عنوان نواحی درمانی گرمایی میکروسکوپی یا MTZ اطلاق می گردند به شکل عمقی تا درم رتیکولار نفوذ می نمایند. بافت MTZها تخریب شده و سپس بافت های سالم بین MTZها به عنوان منبع سلول های زایا عمل می کنند که به مناطق تخریب شده مهاجرت نموده و موجب ترمیم سریع زخم ها می گردند. لیزرهای تهاجمی فرکشنال درمان انتخابی حال حاضر برای چروک های شدید هستند. اثر بالینی این لیزرها نسبت به لیزرهای تهاجمی عمقی غیر فرکشنال کمتر است اما عوارض آنها پایین تر می باشد.

سایر خدمات دکتر امیر سلیمانی متخصص پوست خوب در تهران:

هایفوتراپی

مزوتراپی موی سر

پی آر پی موی سر

تزریق بوتاکس

  

پاسخ