راه های انتقال زگیل تناسلی

راه های انتقال زگیل تناسلی

زگیل تناسلی چیست؟
آیا شما راه های انتقال زگیل تناسلی را می شناسید؟
در ادامه با ما همراه باشید تا تا راه های انتقال زگیل تناسلی و روش های پیشگیری از آن را برایتان شرح دهیم.

راههای-انتقال-زگیل-تناسلی

راههای-انتقال-زگیل-تناسلی

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی یک بیماری آمیزشی می باشد که توسط رده های خاصی از پاپمیلومای انسانی یا hpv ایجاد می شود و تا کنون بیش از 100 نوع ویروس hpv شناخته شده است.
این ویروس در قسمت هایی از پوست مانند واژن، دهانه رحم و آلت تناسلی زندگی می کند.
تقریبا 60 نوع آن باعث ایجاد زگیل در دست و پا می شوند و بقیه آن در غشاهای مخاطی و مرطوب بدن زندگی می کنند و با آمیزش جنسی منتقل می شوند.
آلودگی مقاربتی با ویروس پاپیولوما از طریق جنسی بسیار شایع است و بسیاری از کشورها آمار دقیقی از انتشار این ویروس ندارند.
آمریکا تنها کشوری است که آمار دقیق این بیماری را اعلام می کند و حدود یک سوم جمعیت آن دچار این بیماری هستند.
در ایران آمار دقیقی وجود ندارد ولی حدود 5 تا 13 درصد زنان ایرانی دچار این بیماری هستند.
در 90 درصد موارد این بیماری علائمی ندارد و بعد از دو سال از بین می رود و فقط 2 زنجیره از میان 40 زنجیره به شدت سرطانزا است و موجب بروز سرطان دهانه رحم،مقعد و آلت تناسلی می شود.
زگیل تناسلی معمولا بعد از چند هفته یا چند ماه پس از آمیزش جنسی ایجاد می شود و در موارد بسیار نادری منجر به سرطان می شود. همچنین انتقال زگیل تناسلی از طریق لیزرهای آلوده یا اپیلاسیون نیز گزارش شده است.
همچینین استفاده از کاندوم هم به طور قطع از این مورد جلوگیری نمی کند چون ویروس توانایی عبور از پوست سالم را دارد به همین دلیل کاندوم سطح محافظتی قطعی به شمار نمی آید.

دکتر امیر سلیمانی متخصص پوست ، مو و زیبایی جهت ارتباط می توانید از طریق راه های ارتباطی زیر تماس حاصل فرمایید یا به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه نمایید. شماره تماس ونک و شهر قدس به ترتیب عبارتست از : : ۸۸۶۴۲۴۱۳ – ۰۹۳۵۳۵۳۸۶۴۱ – ۰۹۰۱۴۴۴۴۱۱۸

راه های پیشگیری از انتقال زگیل تناسلی

بهترین راه پیش گیری از زگیل تناسلی تزریق واکسنhpv یا گارداسیل است. مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها در آمریکا اعلام می کند قبل از سن بلوغ بهتر است در سه نوبت این واکسن زده شود و از فعالیت جنسی با شرکای جنسی مختلف پرهیز شود.
کسانی که بعد از دو سال این ویروس در بدنشان از بین نرفته احتمال زیادی دارد که سرطان دهانه رحم بگیرند و از هر 10 نفری که مبتلا به این ویروس هستند 9 نفر آنها خود به خود خوب می شوند وفقط دو نوع از انواع این ویروس ابتلا به سرطان را دارد.
همچنین برای پیشگیری باید غربالگری انجام شود به خصوص ختنه در مردان از این بیماری جلوگیری می کند.
بهترین کار این است که همه مردان و زنانی که از لحاظ جنسی فعال هستند در سنین جوانی واکسینه شوند و در صورتی که این پیشگیری ها انجام شود در آینده دور این بیماری ریشه کن خواهد شد. همچنین توصیه می شود هر آمیزشی حتما با کاندوم انجام شود هر چند کاندوم هم 100 درصد از آن پیشگیری نمی کند.

نتیجه گیری

در این مقاله به طور کلی به بررسی راه های انتقال زگیل تناسلی و روش های پیشگیری از آن پرداختیم. همچنین شما عزیزان برای مشاوره جهت درمان زگیل تناسلی می توانید به مطب دکتر امیر سلیمانی مراجعه نمایید.

سایر خدمات دکتر امیر سلیمانی متخصص پوست خوب :

تزریق بوتاکس

هایفوتراپی

لیزر موهای زائد

پاسخ