درمان جای جوش

درمان جای جوش

جای جوش، از جمله مواردی است که می تواند برای فرد آزار دهنده باشد. در برخی موارد شاهد جوش های جدیدی در جای جوش های قدیمی هستیم. اما خوشبختانه درمان هایی برای رهایی از جای جوش وجود دارد.

دکتر امیر سلیمانی متخصص پوست ، مو و زیبایی جهت ارتباط می توانید از طریق راه های ارتباطی زیر تماس حاصل فرمایید .شماره تماس ونک و شهر قدس به ترتیب عبارتست از : : ۸۸۶۴۲۴۱۳ – ۰۹۳۵۳۵۳۸۶۴۱ – ۰۹۰۱۴۴۴۴۱۱۸

تغییرات هورمونی از جمله دلایلی است که می تواند باعث بدتر شدن وضعیت جوش شود. جای جوش می تواند گاهی بزرگ شود و یا به صورت نقطه ای دیده شود.

درمان جای جوش

درمان جای جوش

انواع جای جوش عبارتند از:

 • اسکارهای تورفته و یا آتروفیک

حفرات فرورفته بر روی صورت، یکی از شایع ترین انواع جای جوش هستند. این مورد زمانی اتفاق می افتد که کلاژن به میزان کافی در زمان بهبود زخم تولید نمی شود.

 • اسکارهای هایپرتروفیک

این قبیل اسکارها در نواحی مانند پشت و یا قفسه سینه دیده می شوند، و علت ایجاد آن ها، تولید بیش از حد کلاژن در زمان بهبود جوش می باشد. این جوش ها اغلب به مرور زمان کوچک تر می شوند.

 • لک های تیره

بی رنگ شدن پوست بعد از جوش زدن، به عنوان اسکار و یا جای جوش در نظر گرفته نمی شود. هاله قرمز رنگ بر روی پوست، بعد از مدتی برطرف و محو خواهد شد.

درمان جای جوش

درمان جای جوش حتما بایستی تحت نظر متخصص پوست و مو انجام شود. متخصص با بررسی پوست و جوش، و اطمینان از این که این مورد جای جوش است نه مورد دیگری، بهترین گزینه درمان را برای فرد در نظر می گیرد.

برخی اقدامات درمانی که از سوی پزشک تجویز می شوند، عبارتند از:

 • لایه برداری

این روش که یکی از موثرترین روش ها در درمان جای جوش می باشد، سطح پوست به طور عمقی تراشیده می شود و در درمان اسکار و جای جوش های بسیار سطحی مناسب می باشد.

 • ساب سیژن

در این روش، سوزنی که نوک باریک و تیزی دارد، وارد پوست شده و به رفع جای جوش کمک می کند. ناحیه مورد نظر نیز قبل از وارد شدن سوزن بی حس می شود. ساب سیژن عوارض جانبی بسیار کمی دارد و نیازی به استراحت فرد نمی باشد.

لیزر، قسمت فوقانی پوست را بر می دارد. این روش اثرات سریع تری را نسبت به سایر روش های درمانی دارد. بعد از درمان، ناحیه مورد نظر تا زمان بهبودی کامل، با پانسمان پوشیده خواهد شد. اما توجه داشته باشید که این شیوه درمانی زمانی که فرد جوش های جدیدی می زند، مناسب نمی باشد و توصیه نمی شود.

درمان جای جوش

درمان جای جوش

درمان با لیزر فراکشنال، روش غیر تهاجمی می باشد که نیازی به استراحت ندارد و جای جوش تا حد بسیار زیادی از بین می رود.

 • تزریق فیلر

تزریق فیلر، از جمله روش هایی است که به پر کردن حفرات و جای جوش کمک می کند. کلاژن، چربی های خود فرد و یا فیلرهای تجاری، مواد تشکیل دهنده این فیلرها هستند. فیلرها با تزریق به زیر سطح پوست، به رفع جای جوش و پر شدن اسکارهای تورفته کمک می کنند.

مدت زمان ماندگاری فیلرها شش تا هجده ماه می باشد.

 • میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ، از جمله روش های جدید درمان جای جوش می باشد، که با استفاده از سوزن های باریک و بی حسی ناحیه انجام می شود. وارد کردن سوزن ها به داخل پوست، باعث افزایش انتشار فاکتورهای رشد از فیبروبلاست ها، پلاکت های خونی و بهبود عملکرد فاکتورهای رشد آلفا و بتا می شود، و در نهایت، از عمق اسکار و جای جوش نیز کاسته خواهد شد.

به همین خاطر، میکرونیدلینگ، یکی از روش های موثر در رفع جای جوش های تورفته می باشد. این روش برای تمام پوست ها با رنگ های مختلف، و به خصوص افرادی که پوست حساسی به گرما دارند و نمی توانند از لیزر استفاده کنند، بسیار مناسب می باشد.

برخی درمان های خانگی رفع جای جوش عبارت است از:

 • رتینوئیدهای موضعی. این ترکیبات شیمیایی به تسریع روند رشد سلول ها و بهبود بافت پوست کمک می کنند. در نتیجه، از میزان بی رنگ شدن پوست می کاهند و در رفع جای جوش نیز موثر هستند.

البته ممکن است این مواد میزان حساسیت پوست به نور خورشید را افزایش دهند، به همین خاطر می توان از کرم های ضد آفتابی استفاده کرد که محتوی رتینوئید هستند.

 • داروهای شیمیایی

داروهای شیمیایی در رفع قرمزی پوست و یا کم عمق کردن اسکار و جای جوش بسیار موثر می باشد، که لایه رویی پوست از روی جوش برداشته و لایه زیرین آن مشخص می شود.

4 thoughts on “درمان جای جوش

 1. نیلوفر تهرانی - آذر ۱۴, ۱۳۹۷ در ۱۱:۰۰ ق.ظ

  سلام درمان جای جوش های عمیق چند جلسه نیاز دارد ؟

  پاسخ
  • drsoleymani - آذر ۱۴, ۱۳۹۷ در ۱۱:۱۳ ق.ظ

   سلام بستگی به نوع جای جوش دارد .اما معمولاً در صورتی که جای جوش خیلی عمیق باشد بین ۶ تا ۸ جلسه لازم است

   پاسخ
 2. مریم - آذر ۱۴, ۱۳۹۷ در ۱۱:۰۲ ق.ظ

  سلام خسته نباشید
  می خواستم بدونم آیا درمان جای جوش با فیلر امکان پذیر است ؟

  پاسخ
  • drsoleymani - آذر ۱۴, ۱۳۹۷ در ۱۱:۱۵ ق.ظ

   سلام .فیلر برای پر کردن یا حجیم کردن مورد استفاده قرار می گیرد در صورتی که شما جای جوش دارید بهتر است از دیگر روش های درمانی استفاده کنید

   پاسخ

پاسخ

نه − 5 =