درمان جای جوش به روش سابسیژن

جدول محتوا

آیا شما هم از جای جوش و اسکارهای موجود در صورت خود رنج می برید؟ روش های مختلفی را برای درمان آنها بکار برده اید اما نتیجه ای نگرفته اید؟ در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا با روش نوینی در درمان جای جوش آشنا شوید

همه چیز در مورد سابسیژن و درمان جای جوش عمیق

فرورفتگی های ایجاد شده ناشی از جای جوش ها بر روی پوست یکی از  مشکلاتی است که گریبان گیر بسیاری از جوانان و نوجوانان شده و در روابط اجتماعی و اعتماد
به نفس آنها تاثیر بسیار منفی می گذارد.
یکی از درمان های موثر در درمان اسکارهای فرورفته و در راس آنها اسکارهای آکنه ، سابسیژن می باشد. با استفاده از این روش ها کانولاهای خاصی وارد بافت پوست شده و چسبندگی و فیبروزی که منجر به ایجاد این فرورفتگی ها بین پوست و بافت همبند آن شده را از بین می برد.

سابسیژن امروزه جهت رفع جای جوش های عمقی استفاده می شود. انجام سابسیژن باعث می شود که لایه های چسبندگی های پوست از هم جدا شود و پوست به صورت مجدد کلاژن سازی انجام دهد تا گودی های عمقی که بر روی پوست ایجاد شده با
گذشت زمان بالا بیاید
.

کاربرد سابسیژن

  • از بین بردن جای جوش های عمیق
  • درمان جای بخیه
  • اسکارهای آتروفیک (فرو رفته )
  • جای آبله مرغان

سابسیژن چگونه جای جوش را از بین می برد ؟


جوش زدن عارضه ای است که همه ما روزی با آن درگیر بوده و یا هم اکنون در گیر آن هستیم. به هر کسی بگویید که جوش زده ام و به دنبال راهی برای برطرف کردن آن هستم ، حتما یک راه تازه پیش پای شما می گذارد. از جدیدترین راه های درمان برای از بین بردن جای جوش استفاده از روش سابسیژن است. در این مقاله همه چیز را درباره سابسیژن بخوانید.

تعریف سابسیژنسابسیژن یک روش ساده ، سرپایی و بی خطر است که با استفاده از یک وسیله استاندارد که دارای سوزن های خاصی است انجام می گیرد. سابسیژن از روش آزاد کردن بافت های همبند یا بافت های فیبروتیک استفاده می کند. در این روش از یک مکانیسم متفاوت و کاملا خاص برای درمان فرورفتگی های عمیق پوست نظیر جای جوش ، جای آبله یا جای بخیه و مانند آن استفاده می شود .

انواع مختلف جوش

همانطور که میدانید جوش زدن علت های زیادی دارد. بعضی از جوش ها سطحی و متوسط بوده و بعضی عمیق هستند که آسیب های زیادی به پوست وارد می کنند.
جوش های سرسفید و سرسیاه که بسیار شایع است را می توان در دسته جوش های غیر التهابی قرار داد . این جوش ها با بسیاری از روش های درمان جوش خانگی قابل برطرف کردن هستند. اما جوش های غیرالتهابی که دارای شدت بیشتری هستند ، درمان آنها کمی دشوار تر بوده و زمان بر است. مانند جوش های پاپول ، پاسپول ، کیست و ندول. معمولا در صورتی که این نوع جوش ها را فشار دهید و چرک آنها را خارج کنید ، عفونت و باکتری به سایر نقاط پوست گسترش پیدا کرده و موجب تشدید آسیب های پوستی می شود.

درمان جای جوش با توجه به وضعیت فرد

با توجه به توضیحات دکتر سلیمانی برای درمان جای جوش با توجه به وضعیت فرد ، سن ، رنگ پوست ، تیپ پوستی روش های مختلف درمانی در نظر گرفته می شود.

برای درمان افراد در سنین کم استفاده از میکرونیدلینگ ، میکرودرم سابسیژن و انواع روش های غیر تهاجمی مثل لیزر co2 استفاده می شود. و برای موارد خفیف آکنه و کسانی که در سنین پایین دچار آکنه شده اند ، علاوه بر درمان های دارویی استفاده از میکرونیدلینگ و میکرودرم نیز پیشنهاد می شود و انجام می گیرد. اما یکی از بهترین روش ها برای درمان جاهای فرورفته و عمیق استفاده از سابسیژن هست. سابسیژن برای اسکارهای فرورفته بسیار مناسب بوده و جایگزین بهتری ندارد. و بهترین گزینه است.

حالا که با انواع جوش آشنا شدید می خواهیم در این مقاله به بررسی جوش های عمقی و راه و روش درمان این نوع از جوش ها بپردازیم.

درمان جوش های عمقی با استفاده از سابسیژنبعضی از جوش های روی صورت به قدری عمیق هستند که پس از بهبودی اثر آن برجای می ماند به این صورت که روی پوست فرورفتگی هایی دیده می شود. در واقع علت این فرورفتگی ها ، چسبندگی و فیبروز زیر پوست است که باعث می شود پوست به سمت داخل کشیده شود.
برای درمان جوش های عمیق یکی از بهترین روش ها استفاده از سابسیژن با کانولا است. این روش سرپایی و بی خطر است و با یک استراتژی قوی و متفاوت با سایر روش ها می تواند تا حد بسیار زیادی به درمان جوش های عمقی بپردازد.
در این روش از سوزنهای مخصوص و بسیار نازکی به اسم سوزن نوکور استفاده میشود. با آزاد کردن بافت های همبند سفت فرورفتگی های روی پوست از بین میرود.

اقدامات مهم قبل از انجام سابسیژن :


بهتر است در مورد هر گونه سابقه ی بیماری با پزشک خود در میان بگذارید.
عکس قبل از درمان از خود بگیرید تا بعد از درمان تغییرات را به خوبی مشاهده کنید.
در صورت هر گونه آرایش صورت خود را به طور کامل شست و شو دهید.

روش های انجام سابسیژن

هدف از انجام عمل سابسیژن رها کردن باندهای فیبروتیک قسمت زیر اسکار است و روش های مختلفی برای انجام آن وجود دارد:

سابسیژن با استفاده از سوزن نوکور :

نوکورها نوعی سوزن های خاصی می باشد که نوک آن شبیه به خنجر می باشد
در این روش که روشی مرسوم تر است از سوزن نوکور استفاده می شود. سوزن نوکور ، سوزن بخصوصی است که نوک آن شبیه به خنجر است. این سوزن در فواصل مختلفی وارد بافت پوست می شود . بعد از آنکه به حالت افقی در زیر پوست درآمد جراح شروع به برش بافت های فیبروتیک پوست می کند. در این هنگام شاهد خونریزی خفیف روی پوست هستیم.


سابسیژن با استفاده از کانول:

کانول ها نوعی میله های خاص می باشند که اختصاصاً برای انجام سابسیژن طراحی شدند و در عمق های مختلف و در قسمت های مختلف صورت بکار برده می شوند.
کانول ها نوعی میله های خاص می باشند که اختصاصاً برای انجام سابسیژن طراحی شدند ، کانول ها کند هستند و موجب آسیب به بافت پوست نمی شوند. در عمق های مختلف و در قسمت های مختلف صورت بکار برده می شوند. در این روش معمولا در کنار گوش و از قسمت داخل موهای خط ریش برش بسیار ریز در حد یک سوراخ ایجاد می شود. و عمل سابسیژن و پاره کردن بافت های فیبروتیک انجام می شود. در این روش هیچ خطری به جهت آسیب دیدن عروق و اعصاب بافت پوست وجود ندارد. بعد از این عمل پوست شما ممکن است کمی متورم باشد که نه تنها جای نگرانی ندارد بلکه به بازکردن و طراوت پوست نیز کمک می کند.

مراحل انجام سابسیژن :


قبل از ورود به کلینیک صورت خود را تمییز کرده و بدون هیچگونه آرایشی وارد کلینیک درمان شوید.

مرحله اول آماده سازی پوست :

در این مرحله پوست کاملا تمییز و پاک شده و سپس بااستفاده از یک قلم جای زخم ها مشخص می شود

مرحله دوم بی حسی موضعی پوست :

با تزریق بی حسی موضعی ، پوست شما موقتا بی حس شده و آماده شروع انجام کارمی شود.

مرحله سوم : انتخاب دستگاه سابسیژن متناسب پوست شما

برای هر نوع پوست و زخمی از سوزن های مخصوص باید استفاده کرد. انتخاب نامناسب سوزن ممکن است باعث آسیب دیدگی جدی به بافت سالم پوست شود.
استفاده از سوزن های تیز و سوزن نوکور (Nokor) که به طور ویژه برای روش سابسیژن طراحی شده است. و همینطور کانولاها که خونریزی پس از عمل نسبت به سایر سوزنها کمتر است.

مرحله چهارم : استفاده از سوزن ها برای عمل

فرورفتن سوزن در قسمت های آسیب دیده پوست که در مراحل قبلی مشخص شده است . جراح سوزنها را به آرامی وارد قسمتهای عمیق پوست می کند تا از این طریق ارتباط بافت های آسیب دیده و سالم را قطع کند. بی حسی استفاده شده روی پوست باعث می شود احساس درد و سوزش حین انجام کار بسیار کم شود اما وجود این درد کم طبیعی است.

مرحله پنجم : اتمام کار و تمیز کردن پوست

در این مرحله پزشک با فشار دادن جای زخم ها خون های اضافی و باقی مانده زیرپوست را خارج می کند و جلوی خونریزی را می گیرد. جای زخم تمییز می شود و برای عفونی نشدن پوست استفاده از کرمهای آنتی بیوتیک تجویز می شود.


درمان جای جوش به روش سابسیژنسابسیژن چگونه به درمان و ترمیم پوست آسیب دیده کمک می کند؟
اگر هنگام ایجاد زخم روی پوست و در زمان بهبودی به اندازه کافی کلاژن تولید نشود باعث به وجود آمدن حفره هایی بر روی پوست می شود.
آکنه روی پوست باعث به وجود آمدن جای زخم روی پوست می شود ، این جای زخم ناشی از آکنه دارای یک لنگرگاه است که به بافت اصلی پوست متصل است . دراین روش که با استفاده از یک ابزار تیز انجام می شود این لنگرگاه از هم شکسته شده و ارتباط بافت آسیب دیده پوست از بافت سالم قطع می شود . پس از انجام این کار یک لخته خون در زیر پوست ایجاد می شود که این خون فرد به عنوان فیلر عمل کرده و به کلاژن سازی بیشتر کمک می کند و باعث بهبود و بازسازی بافت آسیب دیده می شود.


تاثیر مثبت سابسیژن بر روی پوست

سابسیژن یک روش بسیار مفید جهت بهبود اسکار آکنه می باشد اما معمولا این روش به تنهایی تاثیر اندکی دارد و باید همزمان با انجام آن با روش های دیگر ترکیب شود تا تاثیر بهتری داشته باشد.

درمان جای جوش با استفاده از سابسیژن، لیزر و مزومیکرونیدلینگ

همانطور که گفته شد در جلسه اول به صورت حضوری پوست بیمار باید مورد بررسی قرار بگیرد. سپس با توجه به شرایط بیمار راه های درمانی مختلفی در نظر گرفته می شود.

از سابسیژن در کنار سایر روش های درمانی برای نتیجه گیری بهتر استفاده می شود. به عنوان مثال استفاده از درمان لیز و مزومیکرونیدلینگ بسیار رایج بوده و در موراد مختلفی استفاده میشود.

درمان اسکار آکنه ( جای جوش) با استفاده از سابسیژن و لیزر

درمان اسکار آکنه ( جای جوش) با استفاده از سابسیژن و مزومیکرونیدلینگ


فرورفتگی های ایجاد شده بر روی پوست اگر سطحی باشند با استفاده از روش لیزر آر اف فرکشنال یا لیزر co2 فرکشنال می توان آنها را از بین برد. اگر فرورفتگی ها عمقی باشد با استفاده از این روش ها از بین نمی روند. بنابراین سابسیژن همزمان با روش های دیگر مانند لیزر آر اف فرکشنال نیدلینگ و سایر درمان های آکنه اسکار استفاده می شود که تاثیر بهتری برجای می گذارد.

اقدامات لازم بعد از انجام سابسیژن چیست ؟

  • تا 48 ساعت از حمام رفتن پرهیز کنید .
  • پماد و داروها را طبق نسخه پزشک تهیه و مصرف کنید .
  • به هنگام بیرون رفتن از ضد آفتاب استفاده کنید

چند جلسه سابسیژن برای درمان جای جوش لازم است ؟


بسته به نوع اسکار، سابسیژن یک تا چند جلسه ممکن است نیاز باشد. فواصل جلسات سابسیژن معمولا سه هفته تا یک ماه می باشد و بی حسی که برای سابسیژن به کار برده می شود یا به صورت بی حسی موضعی می باشد به وسیله کرم می باشد یا به صورت تزریقی می باشد.
معمولاً سابسیژن بعد از یک بار یا دو بار نتیجه بسیار خوبی به ما می دهد در صورتی که جای جوش یا جای هر زخم دیگری عمیق باشد لازم است همراه با سابسیژن دیگر روش های درمانی مانند پانچ ، میکرونیدلینگ ، فرکشنال و … استفاده شود که البته بستگی به نظر پزشکتان دارد.

سوالات رایج درباره سابسیژن :


چه کسانی نمی توانند از روش سابسيژن استفاده کنند؟
انجام سابسیژن ممنوعیت خاصی برای افراد ندارد و در افرادی که در محل انجام سابسیژن عفونت و یا جوش فعال چرکی دارند یا احیانا در ناحیه تبخال داشته باشند توصیه می شود ابتدا عفونت کنترل شود و تبخال بهبود پیدا کند پس از آن اقدام به درمان با سابسیژن انجام شود.

عوارض سابسیژن چیست ؟
این روش عارضه خاصی ندارد. معمولا چند روز آینده پس از سابسیژن مقداری ورم، کبودی، قرمزی و درد خفیف و مختصری وجود دارد وعوارض های گفته شده موقتی است و یک هفته زمان می برد تا بهبود پیدا کند و در افراد مختلف بسته به نوع پوست و ترمیم آن ممکن است، متفاوت باشد. مصرف آنتی بیوتیک که معمولا ظرف 5 روز تا 1 هفته الزامی است.

آیا انجام سابسیژن دوره نقاهت دارد ؟
خیر انجام سابسیژن هیچ گونه دوره نقاهتی ندارد و شما می توانید بلافاصله به کارهای روزمره خود ادامه دهید .

نتیجه سابسیژن چگونه خواهد بود ؟
با توجه به آماری گرفته شده ،نشان داده شده که بیش از95 درصد از افرادی که از روش سابسیژن برای درمان جای جوش های عمقی ، جای بخیه و یا … استفاده کردند رضایت کامل داشته اند .

هزینه ی سابسیژن چقدر است ؟
هزینه سابسیژن با توجه به نوع درمان متفاوت است بهتر است به متخصص پوست خوب مراجعه کنید تا بعد از ویزیت هزینه به شما گفته شود .

فیلم واقعی سابسیژن با کانولا توسط دکتر امیر سلیمانی

بهترین مرکز درمانی برای درمان جای جوش با روش سابسیژن :

مهمترین اقدام برای از بین بردن جای جوش مراجعه به بهترین متخصص پوست ، مو و زیبایی است که با تبحر و تجربه بوده و بتواند در چند جلسه درمانی با توجه به عمق فرورفتگی ها در پوست بهترین نتیجه را از درمان بگیرد. دکتر امیر سلیمانی با توجه به تجربه چندین ساله خود می تواند یکی از بهترین پیشنهادات برای انجام اینکار باشد.

پاسخ