درماتیت اطراف دهان

درماتیت اطراف دهان

آیا می دانید درماتیت اطراف دهان چیست ؟  در این مقاله می خواهیم به صورت کامل در مورد درماتیت اطراف دهان صحبت کنیم .

دکتر امیر سلیمانی متخصص پوست ، مو و زیبایی جهت ارتباط می توانید از طریق راه های ارتباطی زیر تماس حاصل فرمایید .شماره تماس ونک و شهر قدس به ترتیب عبارتست از : : ۸۸۶۴۲۴۱۳ – ۰۹۳۵۳۵۳۸۶۴۱ – ۰۹۰۱۴۴۴۴۱۱۸

درماتیت اطراف دهان چیست ؟

غالباً در خانم های جوان دیده می شود و شبیه آکنه است .پاپولها و پوسچولها در یک زمینه اریتماتو و گاه همراه با پوسته ریزی قرار دارند که به مناطق چانه و چین های نازولبیال محدود می شوند.در حالی که در اطراف حاشیه قرمز لب ، یک منطقه عاری از ضایعه وجود دارد، داروهای موضعی از قبیل بنزوئیل پر اکسید ، ترتینوئین پر اکسید ، ترتینوئین و لوسیون های آنتی بیوتیکی با بنیان الکلی باعث تشدید این بثورات می شوند .

درماتیت اطراف دهان

درماتیت اطراف دهان

علل درماتیت اطراف دهان

این بیماری در اثر مصرف فراوان مرتب و عادتی کرم های مرطوب کننده ایجاد می گردد که منجر به هیدراسیون مداوم لایه شاخی، اختلال در عملکرد پوست به عنوان یک مانع و تزاید فلورمیکروبی پوست به عنوان یک مانع و تزاید فلورمیکروبی پوست می شود. درمان آن شامل تتراسایکلین و اریترومایسین سیستمیک به مدت چند هفته است.

تشخیص درماتیت اطراف دهان

تشخیص آکنه به سهولت امکان پذیر می باشد و تنها ممکن است در افراد مسن با آکنه روزاسه و به خصوص در خانم های مبتلا به اگزمای اطراف دهان اشتباه شود.کومدوهای سربسته یا سفید با میلیا و ندرتاً با بیماری های زیر تشخیص افتراقی دارند:

فولیکولیت ناشی از کاندیدا که ایجاد پوسچول های متعدد می کند، پوسچولهای موضعی در اثر قارچ های حیوانی، پسودوفولیکولیت در ریش، فولیکولیت های ناشی از پیتیروسپوروم اوال، آدنوم سباسه، میکروپاپولهای صورت در سارکوئیدوز، فولیکولیت ناشی از جذب روغن های موجود در آدامس بادکنکی که باعث پری فولیکوت می شوند.

درمان درماتیت اطراف دهان

آکنه بیماری قابل درمانی می باشد که جلوگیری از عود و یا بهبودی کامل آن تاکنون امکانپذیر نبوده است .در حال حاضر مهمترین درمان برای آکنه درمانی است که تظاهرات بالینی را به حداقل برساند و عوارض جانبی داروهای مصرفی در آن کمتر باشد.

لازم به ذکر است که با توجه به سن شیوع بیماری (13 تا 19 سالگی ) باید در درمان بیماران بسیار محتاط عمل نمود .درمان های خودسرانه و نابه جا توسط افراد غیر متخصص اغلب باعث تشدید آکنه و ایجاد اسکارهای شدید در معرض دید می شوند و به علت این که به ظاهر و زیبائی فرد مبتلا لطمه وارد می کند ، عموماً با عواقب شدید روانی همراهند. اگرچه آکنه یک بیماری تهدید کننده حیات نیست ولی عواقب قابل توجه فیزیکی و روانی مانند جوشگاه دائمی، می توانند تصور ناخوشایند از خود، انزوای اجتماعی، افسردگی و اضطراب ایجاد کنند.

بنابراین اهداف اولیه درمان آکنه، پیشگیری از ایجاد اسکار و تسکین شکایات بالینی می باشند. درمان اسکار و هیپرپیگمانتاسیون پس از ضایعه نیز با وجود مشکل بودن، از اهداف مهم درمان است. در این رابطه، درمانی موثر خواهد بود که با توجه به مجموعه عوامل دخیل در این بیماری طراحی گردد.

در حال حاضر برای درمان آکنه از درمان های موضعی و سیستمیک به تنهائی یا به همراه یک دیگر استفاده می شود.اثر درمان موضعی کمتر از درمان سیستمیک است و باید دانست که بهترین راه درمان ، درمان موضعی است.این روش باعث می شود که بیمار گرفتار عوارض جانبی داروهای سیستمیک نگردد.

نتیجه درماتیت اطراف دهان

به طور کلی یک داروی ایده آل چه موضعی چه سیستمیک باید بتواند بر هر یک ازعوامل موثر در بیماری زایی آکنه اثر داشته باشد بدون آن که عوارض سویی ایجاد کند.

دیگر خدمات دکتر امیر سلیمانی متخصص پوست عبارتند از :

تب خال

بیماری گال

عفونت های قارچی

کهیر

راه های ارتباطی

مطب ونک : تهران ، خیابان ولیعصر ، بالاتر از میدان ونک ، کوچه برادران شریفی ، پلاک ۶۱ ، واحد ۱ ، ساختمان پزشکان خشایار

۰۲۱-۸۸۶۴۲۴۱۳ -۰۹۳۵۳۵۳۸۶۴۱

مطب شهر قدس:میدان قدس- بلوار امام خمینی – جنب داروخانه رستمی- ساختمان پزشکان مهدیه- طبقه ۴ واحد۱۰

پاسخ